Japon Bilim Adamları Tarafından Terleyen Robot Geliştirildi

Japonya'da bulunan Tokyo Üniversitesi bilim adamlarınca insan gibi spor yapıp terleyen robot geliştirildi.

0
835

Teknoloji ve bilim alanındaki gelişmeler, robot teknolojisinde de kendisini gösterdi. Bugüne kadar insanları taklit edebilme yeteneği olan robot sistemleri üzerinde birçok çalışma yapılmasına rağmen bir noktaya kadar başarı sağlanabilmişti. Ancak Japonya’dan gelen yeni bir habere göre bu sınır biraz aşılmış gibi..

Japonya’da bilim adamları tarafından yapılan araştırma ve robot çalışmaları nihayetinde insanı yapıda spor yapıp sonrasında terleyebilen bir robot geliştirildi.

Tokyo Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda insanların anatomik yapısına benzer kas iskelet yapısının hareketlerini yapabilen bir robot geliştirildi. Bu robotun hemcinslerine göre belirgin farklı özellikleri bulunuyor. Hareket edebilmesinin yanında hareket ettikçe terleyebilmesi bu alanda bir ilk olarak ortaya çıktı. Robotsu terleme sisteminin insanlardaki sisteme benzer bir yapıda geliştirildiği belirtilirken, robot hareket ettikçe yapıda bulunan suyun ısınması sonrası buharlaşarak terleme olayının gerçekleştiği açıklandı.

Yapılan çalışmalarla birlikte insansı robotlar sadece bilim kurgu filmleri ile sınırlı kalmayabilir. Her ne kadar terleyebilen robotun ne işe yarayacağı konusunda pek fikir üretemesekte yakın gelecekte robotlara hangi özelliklerin katılabileceğini merakla bekliyor olacağız.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir