Kanserin Erken Teşhisi İçin Yapay Zeka Üzerinde Çalışılıyor

Yapay zeka teknolojisi hayatımızın birçok alanında etkisini göstermeye başladı. Yakın gelecekte bu teknoloji ile sağlık alanında büyük adımlar atılması planlanıyor.

0
711

Günümüzde yapay zeka ile geliştirilen robotlar, insan beyni ile yarışacak kapasitede işlem hacmine sahipler. Yakın zamanda yapay zekanın insan gücünün yerini alacağı iddiaları kol gezerken, bu teknolojinin insanlık yararına birçok projede kullanılması üzerinde çalışılmaya da devam ediliyor.

Gelişen teknoloji insan sağlığı için de birçok avantajı beraberinde getiriyor. Daha önce yapılan araştırmalarda yapay zeka teknolojisinin kalp hastalıklarının teşhis ve tedavi basamaklarında kullanılabilecek şekilde yapılandırıldığı bilgileri gündeme düşerken şimdi de erken kanser teşhisi için kullanılabileceği ve bu alanda çalışmaların hızlandırıldığı ortaya çıktı.

Yapay Zeka Teknolojisi Akciğer Kanserini Erken Teşhis Edebilir

İngiltere merkezli John Radcliffe Hastanesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalarda özellikle akciğer kanserinin erken teşhisinde yapay zekadan yararlanmanın mümkün olduğu belirtildi.

Özellikle ölüm riskinin çok yüksek olduğu akciğer kanseri üzerine çalışmalarını yürüten İngiliz bilim adamları, sistem tamamlandığında binlerce insanın hayatının erken kanser teşhisi ile kurtarılabileceğini bildirdiler. Yapay zeka ile yapılan çalışmalarda kalp rahatsızlıklarının da teşhisinin yapılabildiği belirtilirken %20 oranında yanılma payı olduğu ifade edildi.

Yapay zekanın sağlık alanında insanlık yararına kullanımı için yapılan çalışmalar şimdilik test aşamasında devam ediyor. Ancak kısa süre içinde bu sistemin hatasız olarak kullanıma sunulacağı öngörülüyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir