Genel

Kısa vadede Apple zam yapmayacak.

Kuo, Başkan Trump’ın ABD’ye ithal edilen 300 milyar dolarlık Çin malı için yüzde 10’luk yeni bir tarife koymasının ardından raporunu yayınladı. Hisse değerleri yüzde 2 civarında düşen Apple’ın bu durumu..

Kısa vadede Apple zam yapmayacak.

Kuo, Başkan Trump’ın ABD’ye ithal edilen 300 milyar dolarlık Çin malı için yüzde 10’luk yeni bir tarife koymasının ardından raporunu yayınladı. Hisse değerleri yüzde 2 civarında düşen Apple’ın bu durumu tüketiciye yansıtmayacağı belirtildi. Ancak Apple’ın Çin’de üretim yapmaya devam etmesi sonucunda ürünlerinde de fiyatları artırması beklentiler arasında yer alıyor.

Apple’ın önümüzdeki yıllarda, ABD’deki iPhone ihtiyacını Hindistan ve Vietnam’daki üretim tesislerinde karşılaması da yüksek olasılıklar arasında yer alıyor. Yani Apple, ABD’de satacağı ürünleri, daha fazla vergi ödememek için Çin dışındaki ülkelerde üretecek. Fakat diğer ülkeler için Çin’de üretim yapmaya devam edecek.

Aynı durum Mac ürünleri için de geçerli olmayacak. Ancak Apple’ın Çin dışındaki üretim tesislerinin 2021 yılına kadar yeterli seviyeye geleceği düşünülmüyor. Bu da bu durumun 2021 yılında itibaren geçerli olacağını gösteriyor. Apple 2021 yılına kadar ABD ek vergi ödemek zorunda kalacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL