Genel

Kızıldeniz’de terk edilen petrol tankeri tehlike saçıyor…

4 yıl önce Kızıldeniz’de terk edilen petrol tankeri FSO Safer’daki sızıntı çevre felaketine yol açabilir. 1.1 milyon varil petrol bulunan gemi 8 milyon insanın temiz suya erişimini engelleyebilir. İçinde 1.1..

Kızıldeniz’de terk edilen petrol tankeri tehlike saçıyor…

4 yıl önce Kızıldeniz’de terk edilen petrol tankeri FSO Safer’daki sızıntı çevre felaketine yol açabilir. 1.1 milyon varil petrol bulunan gemi 8 milyon insanın temiz suya erişimini engelleyebilir.

İçinde 1.1 milyon varil ham petrol bulunan gemiden Kızıldeniz’e doğru sızıntı her geçen gün artıyor. Tankerdeki petrolün tahliyesi için Yemen’de isyancı grup Husiler, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı hükümet ve Birleşmiş Milletler arasında üçlü görüşmeler yürütülse de henüz bir sonuç alınabilmiş değil.

BALIK POPÜLASYONU 3 HAFTADA YOK OLUR

Ancak giderek artan tehlike milyonlarca insanı susuz bırakabilir. Gemiden sızan petrolün çevreye vereceği zararın 8 milyon insanın temiz suya erişimini engelleyeceği düşünülüyor. Geminin patlaması durumunda petrolün Yemen sahil şeridini de aşarak Suudi Arabistan, Eritre ve Cibuti’yi de etkileyebileceği belirtiliyor.

Oluşacak felakette Yemen’in Kızıldeniz’deki balık popülasyonunun da 3 hafta içinde yok olma tehdidi bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL