Güncel

Korkutan iklim raporu

Küresel ısınmanın etkiler her geçen gün artıyor. Karbondioksit yoğunluğu ve beraberinde oluşan sera etkisi, iklimler için ölümcül bir boyuta ulaşmak üzere. Birçok ülke ve yetkili kuruluş bunula ilgili önlemler alıyor..

Korkutan iklim raporu

Küresel ısınmanın etkiler her geçen gün artıyor. Karbondioksit yoğunluğu ve beraberinde oluşan sera etkisi, iklimler için ölümcül bir boyuta ulaşmak üzere. Birçok ülke ve yetkili kuruluş bunula ilgili önlemler alıyor olsa da henüz kesin bir olumlu sonuç elde edilemedi.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli(IPCC), iklim değişikliği ve artan sera etkisi ile ilgili bir rapor yayımladı. Raporda, birçok uyarı kendine yer buldu. Raporda, dünyanın iklim değişikliğinin en yıkıcı etkilerinden kaçınmak için 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını dörtte bir oranında azaltması gerektiği vurgulandı.

Raporda, 2010 ve 2019 yılları arasında yıllık ortalama küresel sera gazı emisyonları insanlık tarihinin en yüksek seviyelerine çıktığı belirtildi. Son yıllarda nitekim alınan önlemlerle artış hızının azaldığı belirtilen raporda hükümetlere de çağrı yapıldı. IPCC Başkanı Hoesung Lee, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi.

Bir yol ayrımındayız. Şimdi aldığımız kararlar yaşanabilir bir geleceği güvence altına alabilir. Isınmayı sınırlamak için gereken araçlara ve bilgi birikimine sahibiz. Birçok ülkede alınan iklim eylemi beni cesaretlendiriyor. Etkili olduğu kanıtlanmış politikalar, düzenlemeler ve piyasa araçları bulunuyor. 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirebiliriz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL