Genel

Küresel Mafsal Nedir?

Küresel mafsal boru sistemlerinde boru veya borunun düz bölümlerini bağlamak, farklı boyutlara veya şekillere uyum sağlamak ve sıvı akışını düzenlemek veya ölçmek gibi amaçlar için kullanılır. Bağlantı parçası veya adaptör..

Küresel Mafsal Nedir?

Küresel mafsal boru sistemlerinde boru veya borunun düz bölümlerini bağlamak, farklı boyutlara veya şekillere uyum sağlamak ve sıvı akışını düzenlemek veya ölçmek gibi amaçlar için kullanılır. Bağlantı parçası veya adaptör olarak adlandırılabilir. Bu bağlantı parçaları bir boru veya tüp sistemi içerisinde ev ortamlarında veya ticari ortamlarda su, gaz veya sıvı atıkların taşınmasını kontrol etmek için sıhhi tesisatta kullanılır. Özellikle yaygın olmayan tipteki bağlantı parçalarının montajı için para, zaman, malzeme ve aletler gerekmektedir.

Küresel Mafsal Ölçüleri Önemli mi?

Küresel mafsallarla boru sistemi tasarlanırken standart kodlara uyulur. Borulama standartlarını tanıtan kuruluşlara bakıldığında bunlar; Amerikan Makine Mühendisleri Derneği, Seramik Tesisat Standart Armatürleri, Uluslararası Amerikan Test ve Malzeme Derneği, Emaye Dökme Demir ve Çelik Tesisat Armatürleri Standartları, Amerikan Petrol Enstitüsü, Ulusal Yangından Korunma Derneği, Avustralya Sıhhi Tesisat kodu olarak sıralanabilir. Mafsal ölçüleri belirli boyutsal gereksinimlere uygun olmalıdır. Standart küresel mafsal ölçüleri aşağıda listelenmektedir.

  • ASME B36.10M: Kaynaklı ve dikişsiz dövme çelik boru
  • ASME B36.19M: Paslanmaz çelik boru
  • ASME B31.3 2008: Süreç boruları
  • ASME B31.4 XXXX: Güç boruları

B31.3 ve B31.4 kodları, petrol rafinelerinde bulunan mafsal kullanımları için gerekliliklere sahiptir. Bu kodlar mafsal tasarımı, imalatı, montajı, muayenesi ve testi için gerekli olan materyalleri ve bileşenleri belirtir. Bu kodlar petrol ürünleri, gaz, buhar, hava, su, soğutucu akışkanlar, ham kimyasallar, ara kimyasallar ve bitmiş kimyasallar dahil tüm sıvılar için geçerlidir. Küresel mafsalları incelemek için Akar Rulman sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://akarrulman.com.tr/urunler/mafsal-kuresel-rulmanlar/

Kullanılan Malzemeler

Mafsal üretiminde kullanılan malzeme küresel mafsalın temelidir. Bu malzemelerden bazıları; karbon ve galvanizli çelik, darbe testinden geçmiş karbon çeliği, düşük sıcaklık karbon çeliği, paslanmaz çelik, dövülebilir demir, demir dışı metaller, elyaf, takviyeli plastik ve sertleştirilmiş cam olarak listelenebilir. Genellikle yüksek sıcaklık içeren işlerde kullanılır. Kullanılan diğer parçalar da mafsal için kullanılan malzeme ile aynı temel malzemeden yapılır. Pirinç veya bronz bağlantı parçaları bakır mafsallar daha yaygındır. Yangın tehlikeleri, dayanıklılık ve diğer faktörler de uygun malzeme seçimini etkiler.

Contaları ve Cinsleri

Contalar bağlantıları mühürleyen ve genellikle halka şeklinde olan mekanik parçalardır. Bunlar yapı, malzeme ve diğer özelliklere göre değişir. Yaygın olarak kullanılan contalar metalik olmayan ASME B16.21, spiral sargılı B16.20 ve halka eklemi ASME B16.20’dir. Metalik olmayan contalar düz veya yükseltilmiş yüzey ile kullanılır. Spiral sarımlı contalar yükseltilmiş yüzey ile ve halka-eklem contaları ile kullanılır.

Küresel Mafsal Fiyatları

Küresel mafsal fiyat yelpazesi firma ve ürün materyali bileşenleri baz alındığında farklılık göstermektedir. Küresel mafsal fiyat bilgisi ve küresel mafsal için Akar Rulman web sitesinden detaylı bilgi alınabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL