Genel

Lig Ve Kupa Sistemleri

Futbol dünya üzerindeki en eski Kupa ve lig organizasyonlarını bünyesinde bulunduran spor dalıdır. Şüphesiz ki bunlar arasında en popüler kupa dünya kupası ve en çok izlenen lig ise Şampiyonlar ligidir…

Lig Ve Kupa Sistemleri

Futbol dünya üzerindeki en eski Kupa ve lig organizasyonlarını bünyesinde bulunduran spor dalıdır. Şüphesiz ki bunlar arasında en popüler kupa dünya kupası ve en çok izlenen lig ise Şampiyonlar ligidir. Betebet giriş Dünya kupası organizasyonu en uzun süredir devam eden kupa organizasyonu olup kulüpler değil de ülkeler bazında oynanır. Burada taraftarlıktan çok milli duygular ile hareket eder spor izleyicisi kitle, dünya kupasını en çok kazanan ülke ise Brezilyadır. Tarih boyunca bu ülkeden binlerce yetenekli futbolcu çıkmış ve kimisi de futbol tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır.

Dünya kupasını en fazla kazanan ülke olma durumu da bundan kaynaklanır zaten, yetenek skoru, skor da galibiyeti kolaylıkla getirir bu oyunda. Sistem ise apayrı bir mevzu sizlerin de tahmin edebileceği gibi. Şampiyonlar ligi ise ülkelerdeki yerel lig şampiyonlarının yada yeterli statüye sahip olan kulüplerin katılabildiği bir ligdir. Betebet ismi lig olarak anılmasına rağmen esasen oynanma usulü bir kupa organizasyonu ile aynı şekildedir. Önce grup aşamaları ardından da kuralarla belirlenen eşleşmeler sonucu kupaya uzanan serüven. Bir futbol kulübünün uzanabileceği en büyük kupa budur, ve birçok orta halli kulübünde en büyük hayalleri arasında geçer bu kupanın sahibi olmak. Günümüzde Avrupa’daki 5 büyük lig de futbolun en büyük diğer ligleri olarak gösterilir otoriteler tarafından. Bizim ligimiz ise bu 5 büyük ligle kıyaslandığında nispeten daha mütevazi bir haldedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL