Michelin, 3D Yazıcı İle Üretilen İlk Lastik Prototipini Duyurdu

0
887

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz 3D yazıcı teknolojisi ile üretimi gerçekleştirilen ürünler birçok alanda devrim niteliği taşırken ünlü lastik üreticisi Michelin tarafından da bu teknoloji kullanılarak ilk lastikler duyuruldu.

3D yazıcı teknolojisi kendisini geliştirmeye devam ederken hayatımızın birçok alanına girmeye başladı. Otomotiv sektöründe de kendisini gösteren 3D yazıcı teknolojisi ile Michelin tarafından ilk lastikler üretildi.

Kanada’nın Montreal kentinde Michelin tarafından düzenlenen etkinlikle birlikte 3D yazıcılarla üretimi gerçekleştirilen Vision adı verilen lastiğin prototipi katılımcılara tanıtıldı. Etkinlikte duyurulan bu lastik teknolojisi ile birlikte normalde 3 – 5 yıl içinde değiştirilmesi gereken lastiklerin çok daha uzun ömürlü olacağı öne sürüldü.

3D yazıcı ile üretilip prototipi tanıtılan Vision lastiklerinin şişirilmesi de gerekmezken patlama gibi olumsuz durumları da kullanıcılarına yaşatmayacağı belirtildi. Klasik lastiklere göre 3D yazıcı ile üretilen lastikler sürtünme ile kaybettiği yapısını da kolaylıkla geri kazanabilme özelliğini taşıyor. Yeni teknoloji lastikte bulunan sensörler vasıtasıyla ise lastik hakkındaki tüm bilgiler araç kullanıcısına bir uygulama aracılığı ile anında iletilebiliyor.

3D Yazıcı İle Üretilen Lastikler Doğa Dostu Olacak

Montreal’de düzenlenen etkinlikte tanıtımı yapılan Michelin Vision lastiklerinin doğa dostu olarak geliştirildiği, ömrünü tamamladığında kolayca geri dönüşüme uğrayabileceği de verilen bilgiler arasında. Şimdilik prototip olarak duyurulan bu lastiklerin, günümüz lastiklerinin doğada 100-150 yıl içinde tamamen yok olduğunu göz önüne alırsak muhteşem bir doğa dostu üretim olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Prototip olarak geliştirilen lastiklerin genel kullanıma ancak 10 yıl sonra girebileceğini, halen daha test ve gelişim aşamalarının devam ettiğini belirtmemizde de fayda var.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir