Muse solistinden akıl okuma teknolojisine destek

0
112

42 yaşındaki Matt Bellamy, “insan zihnini güçlendirmek” isteyen iki İngiliz tıp öğrencisi tarafından oluşturulan MindPortal’a yatırım yaparak Silikon Vadisi’ne katıldı.

Şirket, insanların; bilgisayarları, robotları, sanal gerçeklik karakterlerini ve insansız hava araçlarını akılla kontrol etmelerine olanak tanıyacak bir cihaz tasarlıyor.

BEYİN DALGALARINI ÖLÇÜP ANLAMLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

MindPortal, 2019 yılında University College London’da tanışan 31 yaşındaki Ekram Alam ve 27 yaşındaki Jack Baber tarafından kuruldu. Londra ve San Francisco’da faaliyet gösteren şirket, beyin dalgalarını ölçmek için ışık ışınları kullanıyor.

İnsanlar düşündüğünde, beyin hücrelerindeki bazı nöronlar ateşlenir. MindPortal’ın ışık huzmeleri, aktif olan beyin dokusuna çarptıktan sonra, hareketsiz dokuya çarpmaya kıyasla farklı bir şekilde dağılıyor. Ürettiği kulaklıklı mikrofon setinde, bu dağınık etkiyi ölçebilen ve aktiviteyi kaydetmek için matematiksel modeller kullanabilen bir dizi dedektör bulunuyor.

Çalışmalarına devam eden MindPortal; zamanla, saçılan ışık ışınlarının neyi ifade ettiğini tanımlayan bir model oluşturmak istiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir