Teknoloji

Otomotiv sektörüne dev yatırım

Panasonic, geçtiğimiz yıl yapay zeka yazılım şirketi Blue Yonder ile 7 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Şirket, önümüzdeki 3 yıl içerisindeki mali hedeflerini ve yatırım alanlarını açıkladı. 2025 mali yılına kadar..

Otomotiv sektörüne dev yatırım

Panasonic, geçtiğimiz yıl yapay zeka yazılım şirketi Blue Yonder ile 7 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Şirket, önümüzdeki 3 yıl içerisindeki mali hedeflerini ve yatırım alanlarını açıkladı.

2025 mali yılına kadar toplam 5 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Panasonic, yatırımı ikiye böleceklerini belirtti. Şirket, 3.3 milyar dolar ile otomotiv bataryası ve tedarik zinciri gibi büyüme alanlarına yönelecek. Geri kalan sermaye ile üretim teknolojilerine yatırım yapılacak.

Açıklama yapan şirket, “Panasonic’in yer aldığı çatı şirket, mali disiplini korurken rekabet gücünü de artırmayı hedefliyor. Elde edilen gelir ile holding bünyesinde stratejik yatırımlar yapılacak.” ifadelerine yer verdi.

Panasonic, dönem boyunca 12.232 milyar dolar işletme karı hedeflediklerinin altını çizdi. Şirketin strateji kapsamında 2050 yılında kadar karbon emisyonlarını 300 milyon ton azaltmayı hedeflediği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllarda şirket, Toyota ile otomotiv akülerinde uzmanlaşmış bir ortak girişim kurdu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL