Skandallar bitmiyor: Facebook’ta yanlış bilgi yayan troll çiftlikleri, 140 milyon Amerikalıya ulaştı

0
234

Verilerin sızdırılması, seçimler ve pandemi döneminde yayılan yanlış bilgiler, algoritmalarının sunduğu içeriklerin gençleri kötü etkilemesi gibi eleştirilerle sık sık gündeme gelen Facebook, yayınlanan yeni bir raporla yeniden eleştiri oklarını kendine çevirdi.

YANLIŞ BİLGİLERİ KISITLAMIYOR

Facebook’un başı aslında uzun bir süredir çevrimiçi ortamlarda kasıtlı olarak tahrik edici ve kışkırtıcı yorumlar yaparak kargaşa yaratmaya çalışan troll çiftlikleri ile dertte. Araştırmacılar da özellikle başkanlık seçimlerinden sonra sosyal medya platformu ile ilişkileri merak konusu olan troll çiftliklerinin etkinliğini anlamak için 2019’da platformu mercek altına aldı.

Raporda, sosyal medya şirketinin 2016 seçimlerinden sonra yanlış bilgileri ve troll çiftliği içeriğini kısıtlamadığı tespit ediliyor.

MIT raporuna göre, 2020 yılına kadar troll çiftlikleri veya çevrimiçi olarak yanlış bilgi oluşturmak ve yaymak için birlikte çalışan gruplar, Facebook sayfa ağlarını çalıştırarak hâlâ büyük kitleler oluşturmaya devam ediyorlardı.

“AMAÇLARINI BİLMEDEN TAKİPÇİ TOPLAMA YETKİSİ VERDİK”

Amerikalılar tarihin en önemli ABD başkanlık seçimlerinden birinde oy vermeye hazırlanırken, troll çiftlik sayfaları, toplu olarak aylık 140 milyon ABD kullanıcısına ve haftalık 360 milyon küresel kullanıcıya ulaştı.

Raporu yazan Facebook’ta eski bir üst düzey veri bilimcisi olan Jeff Allen, “Bu normal değil. Bu sağlıklı değil. Doğal olmayan aktörlere, büyük ölçüde bilinmeyen amaçları için büyük takipçiler toplama yetkisi verdik” dedi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir