Teknoloji

Socios, Chiliz fiyatını korumak için ‘hile yaptı’

Son zamanlarda spor kulüpleriyle yaptığı anlaşmalarla gündemden düşmeyen fan token sitesi Socios, kripto para dünyasını manipüle etmekle suçlanıyor. Socios.com’un kurucusu ve CEO’su Alexandre Dreyfus, kripto parası Chiliz (CHZ) fiyatını korumak..

Socios, Chiliz fiyatını korumak için ‘hile yaptı’

Son zamanlarda spor kulüpleriyle yaptığı anlaşmalarla gündemden düşmeyen fan token sitesi Socios, kripto para dünyasını manipüle etmekle suçlanıyor. Socios.com’un kurucusu ve CEO’su Alexandre Dreyfus, kripto parası Chiliz (CHZ) fiyatını korumak için ödemeleri durdurmuş olabilir.

İddialara göre Socios.com kurucusu, bazı danışmanlarıyla yaptığı hisse anlaşmalarının bir kısmını Chiliz kullanarak ödeyecekti. Ancak hisse ödemelerin askıda tutulduğunu iddia eden Socios yöneticisi, Off the Pitch’e “vadedilen paranın sadece bir kısmını” alabildiğini söyledi.

Danışmanlara ödeme yapmamasının nedeni ise Chiliz kripto para birimini güvende tutmaktı. Dreyfus’tan danışmanlara gönderildiği belirtilen bir mesaj, Chiliz’in değerinin düşmesini istemediğini ortaya çıkardı:

“Yatırımcıları da korumamız gerekiyor. Ücretsiz tokenler verdiğinizde, insanlar herhangi bir fiyattan satabilir, çünkü Chiliz’in fiyatı onlar için önemli değil. Ancak Chiliz’i satın alan gerçek yatırımcılar, danışmanların para birimini satması sonucunda para kaybedebilir.”

Chiliz sözcüsü Off the Pitch’e yaptığı açıklamada, geçmişte birlikte çalıştıkları bazı danışmanlara zamanında ödeme yapılmadığını doğruladı ve bu durum için üzgün olduklarını şu sözlerle dile getirdi:

“Anlaşmalar, şirket daha kuruluş aşamasındayken yapılmıştı ve o zaman, herhangi bir borsada listelenmediği için CHZ veremiyorduk. Açık olmak gerekirse, bu gecikme kabul edilemez ve işimizi yürütme şeklimizi yansıtamaz ve standartlarımızın gerisinde kalıyor. Ancak danışmanlarımızla sorunları düzelttik ve bugün iyi ilişkiler sürdürüyoruz.”

Bilmeyenler için fan tokenler; gerçek dünyadaki spor takımlarına, şirketlere veya sanatçılara atıfta bulunarak çıkarılır ve token sahiplerine bazı haklar verir. Bu haklar genellikle spor kulüplerine ilişkin kararlarda söz sahibi olmayı içerir.

Socios ise spor dünyasında boy gösteriyor ve kullanıcılar ​​​​futbol, ​​​​basketbol, motor sporları gibi pek çok alanda çeşitli takımları temsil eden taraftar tokenleri satın almak için Chiliz altyapısını kullanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL