Teknoloji

Tesla, Boombox özelliğini devre dışı bırakıyor

Otomotiv sektörünün elektriklenmeye başladığı bu dönemde sıklıkla gündeme gelen Tesla için işler pek de yolunda gitmiyor. Zira otomobillerinde yaşanan çeşitli sorunlar nedeni ile neredeyse 1 milyona yakın aracını geri çağıran..

Tesla, Boombox özelliğini devre dışı bırakıyor

Otomotiv sektörünün elektriklenmeye başladığı bu dönemde sıklıkla gündeme gelen Tesla için işler pek de yolunda gitmiyor. Zira otomobillerinde yaşanan çeşitli sorunlar nedeni ile neredeyse 1 milyona yakın aracını geri çağıran şirket, kısa süre önce benzer bir karar aldı. Üretici, bazı modellerinde kullanılan Boombox özelliğini devre dışı bırakmak için binlerce otomobilini daha geri çağırdı.

Boombox özelliğinin asıl kullanım amacı, aracın park halinde iken müzik çalması, hem sürücü hem de yayalar için eğlenceli ortamların oluşturulmasıydı diyebiliriz. Ancak bu özellik, son dönemde kullanım amacından saparak araç hareket halindeyken de kullanılmaya başlandı. Hatta özelliğin yayaları korkutma amacı ile kullanıldığı yönündeki şikayetler de arttı.

Bu da elektrikli araçların seyir halindeyken oluşturduğu ve yayaların duyması gereken güvenlik amaçlı yapay sesi büyük ölçüde engelleyerek Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin yasalarını ihlal etmeye başladı. Hatta NHTSA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Boombox’ın seyir halindeyken kullanılmasının Yaya Uyarı Sistemi’ni (PWS) etkisiz hale getireceğini duyurdu.

Durum böyle olunca vakit kaybetmeden harekete geçen Tesla, Boombox özelliğine sahip toplamda 578 bin 607 aracını geri çağırma kararı aldı. Kasım 2021’den itibaren altıncı geri çağırma kararına imza atan şirket, 2017-2022 Model 3, 2020-2022 Model S ve Model Y araçlarından söz konusu özelliği kaldıracak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL