Teknoloji

Tesla, çip krizine kafa tutuyor

Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, şirketin çip krizi, tedarik zinciri problemleri ve Covid-19 sebebiyle Çin ile ABD’de bulunan fabrikalarında belirli aralıklarla üretimi durduracağını..

Tesla, çip krizine kafa tutuyor

Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, şirketin çip krizi, tedarik zinciri problemleri ve Covid-19 sebebiyle Çin ile ABD’de bulunan fabrikalarında belirli aralıklarla üretimi durduracağını açıklamıştı. Fakat ortaya çıkan raporlar olumlu bir tablo çizmeye devam ediyor.

Pek çok kişi Tesla ve Elon Musk’ın diğer şirketi SpaceX’in dönemsel olarak Covid-19 vakalarındaki artış, şirketlerin cihaz üretmesini engelleyen çip krizi ve bunların beraberinde getirdiği tedarik zinciri problemleri sebebiyle 2022 içerisinde büyük bir gerileme yaşayacağını öngörüyordu.

Geçtiğimiz yılın verileriyle karşılıklı bir kıyaslama yaptığımızda 2021’in yalnızca ilk 3 ayında şirket 184 bin 300 adet otomobil üretip kullanıcılara teslim edilmesini sağladı. Fakat bu yıl çip krizi, Covid-19 ve tedarik zinciri problemlerine rağmen ayda 100 bin otomobil üretim barajını geçmeyi başardı.

Toplam üretim sayısını detaylandıran şirket, 310 bin 48 adet otomobilin 296 bin 324’ünü, yani neredeyse yüzde 95’lik bir kısmını Model 3 ve Model Y’nin oluşturduğunu söyledi. Buna ek olarak bu yılın Q1’i (1.çeyrek) şirkete bir yeni güzellik daha getirdi. Şirket, Çin’deki yeni Gigafactory’sinin açılışını gerçekleştirdi.

Şimdiye kadar elde ettiği gelire baktığımızdaysa Almanya’nın Grenheide kentindeki fabrikasında son 3 ayın bilançosu tam 5.5 milyar dolar oldu. Çin’deki tesisinde ise bu yılın sonuna kadar 500 bin araç üretmiş olmayı hedefliyorlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL