Genel

Trafik Kazasından Dolayı Tazminat İsterken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yaşanan acıklı ve tarafların yuvalarını yıkan trafik kazası sonrasında açılan tazminat davaları türüne göre değişen davalar olabiliyor. Her ne kadar tür olarak tazminat davası olsa da tazminat davalarının da kendi..

Trafik Kazasından Dolayı Tazminat İsterken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yaşanan acıklı ve tarafların yuvalarını yıkan trafik kazası sonrasında açılan tazminat davaları türüne göre değişen davalar olabiliyor. Her ne kadar tür olarak tazminat davası olsa da tazminat davalarının da kendi içinde farklılaştığı bu tür davalarda, yaşanan trafik kazasının sebep olduğu sonuçlara göre bu davalar çeşitlenerek ve tarafların talepleri doğrultusunda şekillenmiş oluyor.

Trafik kazasından sonra yaşanan kayıpların boyutu, ölümlü trafik kazası olup olmadığı, insan uzuvlarının kaybı ve ortaya çıkan maddi hasar gibi birçok konu trafik kazalarında tazminat tutarı da dahil olmak üzere tazminat davasının konusunu da belirlemektedir.

Tazminat Tutarı Belirlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Ölümlü trafik kazası sonucu birinci derece yakınını kaybetmiş bir kişinin avukata başvurarak veya şahsi bilgisiyle adliyeye başvurarak açmak isteyeceği bir tazminat davasında karşı taraftan ne kadar tazminat tutarı istediğini belirtmesi gerekmektedir.

Bu tutar kazazede tarafından belirlenebilse de davanın sonunda tazminata karar verecek olan kişi davanın hakimidir. Bu nedenle trafik kazası tazminat davaları açılırken talep edilecek tazminat tutarının çok uç rakamlar olmamasına dikkat edilmelidir.

Hangi Bilgiler Işığında Tazminat Kararı Verilmektedir?

Davanın hakimi olay sırasında tutulan polis zabıtları, diğer tanık ve sağlık raporlarını dikkate alarak kazazedede meydana gelen uzuv kayıpları ile maddi zarar ve iş göremezlik sürelerini incelemekte ve kararını bu inceleme sonucuna göre vermektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatı davalarında dikkate alınan bilgiler genelde vefat eden kazazedenin sağlığında her ay elde ettiği maddi gelirin miktarı dikkate alınmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL