Ekonomi Teknoloji

Türkiye’de satılan en ucuz araba

Otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durumun en büyük nedenleri ise dolar kurundaki yükseliş ve buna bağlı olarak değişen vergiler. İkinci el pazarında da benzer bir durum..

Türkiye’de satılan en ucuz araba

Otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durumun en büyük nedenleri ise dolar kurundaki yükseliş ve buna bağlı olarak değişen vergiler. İkinci el pazarında da benzer bir durum devam ederken, ne yazık ki vatandaşların yönelebileceği çok fazla alternatif kalmadı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Citroen, şehir içi ulaşım için tasarlanan 2 kişilik elektrikli aracını Türkiye’ye getirdi. Motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunulan 5.5 kWh‘lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahip. Ancak aracın asıl dikkat çeken yanı özellikleri değil fiyatı.

Citroen Ami için 215 bin TL satış fiyatı belirlendi. Bu da aracın otomatik olarak Türkiye’de satılan en ucuz araba unvanını almasına neden oldu. Tasarımıyla adeta dört tekerlekli bir motosiklet olan Citroen Ami, Avrupa’da ise 6 bin Euro’ya satılıyor.

Konuyla ilgili bir başka dikkat çeken taraf ise ehliyet oldu. Fransa’da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen aracı kullanmak için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16’ya çıkıyor. Türkiye’de ise kullanım için ehliyet şartı aranıp aranmayacağı şu an için belli değil.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL