Teknoloji

TXAI otonom taksi projesi

Tesla, Nvidia ve AMD başta olmak üzere birçok firma tam otonom araçlar üzerinde çalışma yürütüyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), TXAI adı verilen seviye 4 otonom taksi projesi ile ilgili açıklama..

TXAI otonom taksi projesi

Tesla, Nvidia ve AMD başta olmak üzere birçok firma tam otonom araçlar üzerinde çalışma yürütüyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), TXAI adı verilen seviye 4 otonom taksi projesi ile ilgili açıklama yaptı.

Kasım 2021’de Abu Dabi Akıllı Şehir Zirvesi etkinliğinde duyurulan TXAI, Bayanat tarafından yürütüldü. BAE’de gerçekleşen ilk otonom taksi projesi olan TXAI testleri, 23 Kasım ile 27 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Toplamda 2733’ten fazla yolcunun kullandığı otonom taksi, binlerce km yol yaptı.

Veri analitiği ve yapay zeka gibi alanlarda çalışma yürüten Bayanat, TXAI adını verdiği otonom taksi projesinde ilk aşamayı başarıyla tamamladı. Bayanat’ın kilit ortaklarından biri olan WeRide, seviye 4 otonom sürüş teknolojilerinde dünya lideri olarak biliniyor.

Projenin ilk aşamasının başarıyla tamamlandığını açıklayan yetkililer, 2022 yılının ortalarında 10 TXAI ile ikinci aşamanın başlayacağını duyurdu. Farklı lokasyonlarda hizmet verecek otonom taksiler, müşterilere yüksek teknoloji deneyimi yaşatacak.

Konu hakkında açıklama yapan Bayanat CEO’su Hasan Al Hosani, “TXAI projesinin lansmanı MENA bölgesinde türünün ilk örneği. Otonom sürüş alanında küresel bir teknoloji lideri olan WeRide ile ortaklığımız sayesinde ilk aşamayı başarıyla tamamladık. Akıllı şehir projeleri için stratejik yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL