Teknoloji

Windows 11’de yeni dönem

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde varsayılan tarayıcı değiştirme işlemini nihayet kolaylaştırdı. Şimdiye kadar varsayılan tarayıcı otomatik olarak Edge seçili şekilde geliyordu ve başka bir programı ayarlamak istediğinizde HTML, PDF, HTTPS,..

Windows 11’de yeni dönem

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde varsayılan tarayıcı değiştirme işlemini nihayet kolaylaştırdı. Şimdiye kadar varsayılan tarayıcı otomatik olarak Edge seçili şekilde geliyordu ve başka bir programı ayarlamak istediğinizde HTML, PDF, HTTPS, HTTP gibi dosya uzantısı ve protokoller için ayrı ayrı seçmeniz gerekiyordu.

Tek tuşla varsayılan tarayıcıyı değiştirme butonu Windows 10’da bulunuyordu. Fakat Microsoft, Windows 11’de bu imkânı kaldırdı. Google Chrome, Opera veya bir başka tarayıcı yerine Microsoft Edge’in kullanılmasında bir süre ısrarcı olan teknoloji devi nihayet bu inadını kırdı ve kaldırdığı o özelliği geri getirdi.

Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı değiştirmenin zorlaşması ve kullanıcıların her fırsatta Edge’e teşvik edilmesi rakiplerin de eleştirisine maruz kaldı. Chromium tabanlı Vivaldi tarayıcının kurucu ortağı ve CEO’su Jon von Tetzchner, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada Microsoft’u rekabet karşıtı olarak nitelendirdi.

Satın aldığı Windows dizüstü bilgisayarına Vivaldi’yi kurmaya çalışırken yaşadığı zorlukları anlatan Tetzchner, Bing’de “vivaldi” kelimesini arattığında karşısına “Yeni bir tarayıcı indirmenize gerek yok. Microsoft, Edge’i önerir” uyarısı çıktığını belirterek Microsoft’u güçlü konumunu kötüye kullanmakla suçladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL