Genel

Yeni nesil batarya teknolojisi

Günümüzde batarya teknolojisinde konusu her geçen gün daha da önemli hale eliyor. Özellikle gelişen teknolojik cihazların enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına yeni nesil pillerle destek sağlanıyor. Birçok dev şirket, hala tam..

Yeni nesil batarya teknolojisi

Günümüzde batarya teknolojisinde konusu her geçen gün daha da önemli hale eliyor. Özellikle gelişen teknolojik cihazların enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına yeni nesil pillerle destek sağlanıyor. Birçok dev şirket, hala tam anlamıyla istenen düzeye gelmemiş bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. Özellikle elektrikli araçlar teknolojisinin gelişmesiyle batarya dünyasına yapılan yatırımlar bir hayli artmış durumda.

British Columbia Üniversitesi‘nde pil dünyasının geleceği için büyük öneme sahip olacak bir materyal geliştirildi. Araştırmalar sonucunda üretilen pil, esneyebiliyor ve yıkanabiliyor. Araştırmalar sonunda 39 yıkamadan sorunsuz çıkan materyal, şimdiden giyilebilir teknolojiler için devrim niteliği taşıyor.

Yapım aşamasında araştırmacılar, bataryalardaki temel bileşenler olan çinko ve manganez dioksiti küçük parçalara ayırdılar. Daha sonra bu parçaları ince ve gerilebilir katmanlar oluşturulabilmek için bir polimerle birleştirdiler. Böylece elde edilen ultra ince katman, polimerle kaplanarak hem esnek hem de hava ve su geçirmeyen bir yapı elde edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL