Yerli Oyun Zula Aniden Steam Üzerinden Kaldırıldı

0
2637

Kasım 2016 itibariyle başlamış bir yorum kampanyasının ise gerekli Steam sözleşmelerinde yer alan maddeleri ihlal ettiği açıklanmıştı. Aslında bu uyarı anında dikkate alınmış ve bu kampanya Aralık itibariyle sonlandırılmıştı. Bu sürecin ardından 2017 yılının Temmuz ayında alınan sözleşme ihlali kararı ise Zula için tam bir şok etkisi yarattı.

Oyuncular ise Reddit üzerinden büyüyen bu tartışmaların bu şekilde sonuçlanmasına fazlasıyla tepkili görünüyor. Aktif olarak Steam üzerinden indirilemeyen Zula oyunu için indirme linkleri yalnızca oyunun resmi sitesine yönlendiriliyor. Bunun için zulaoyun nokta com adresini ziyaret etmek yeterli görünüyor.

Ancak bir oyun için Steam gibi uluslararası bir arenadan kaldırılmak ciddi anlamda dezavantaj yaratacaktır. Zula geliştiricileri yaptıkları açıklamada ise Valve şirketinin elinde bulunan Steam’den kaldırılmalarını oldukça saçma gerekçelere bağlıyor.

Bilhassa yapılan bir hata olmasına rağmen büyük bütçeli oyun geliştiricileriyle mücadele eden küçük ölçekli geliştiricilere destek yerine köstek olunduğu temasına vurgu yapılıyor. Bir bakıma Zula bu açıdan bakıldığında haklı olabilir. Fakat Steam kullanıcı sözleşmesinin ihlali açısından hakkının gereğini yapmaktan geri kalmıyor. Zula’nın Steam’den kaldırılması birkaç gündür Türk oyun sektöründe ciddi bir çalkantı yaratıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir